Fotoğraf Yazıları Hakkında

Zulümden Kaçış
17 Ocak 2017
Geride Bir Güzel Ad Bırakmak
17 Ocak 2017

Fotoğraf Yazıları Hakkında

 Önceleri siyah-beyaz, sonraları renkli, nihayet dijital fotoğraflar çektik. Gittiğimiz her yerde sayısız insan, çiçek, ağaç, gökyüzü, taş, toprak, bina ve hayvan resimleri görüp kaydettik. Kimileri arşivimizin karanlıklarında kalmış eski fotoğraflar, kimileri bilgisayarın hard diskinde duran birçok kare…

Geçtiğimiz günlerde birden aklımıza çektiğimiz fotoğraflardan yeni ve daha farklı fotoğraflar yapma fikri geldi. Düşünüp taşındıktan sonra bilgisayar başına oturup çalışmaya başladık. Onlarca fotoğrafı bir araya getirip yeni ve hiç görülmemiş manzaralar, birbirinden çok farklı resimler yaptık. Aslında görmek istediğimiz, hikâyeleri olan resimlerdi bunlar. Nihayet oturup her biri için kısa metinler yazmaya koyulduk. Seyredenine bir görsel şölen, okuyucusuna ince nükteler sunan bir eser oluşsun istedik.

Sayısız hikâye, sayısız masal dinledik hayatımız boyunca. Acılar, sevinçler, hüzün ve kederler ve elbette hiç akıldan çıkmaz aşklar yaşadık. Göz ve gönül verip sevdiğimiz bereketli topraklar üzerinde kaç gece, kaç gündüz geçirdik. Bütün bunlardan sonra dönüp ardımıza baktığımızda şaşkınlık içinde kaldık. Zira bir arpa boyu kadar yol gitmemiştik!.. Yine develer tellal, pireler berberdi. Biz yine annemizin beşiğini tıngır mıngır sallayan bir çocuktuk. Ötede Kafdağı, üzerinde salkım saçak bulutlar. Yine iyi yürekli devler, kötü yürekli cadılar vardı etrafımızda. Bin bir türlü emel, emeller önünde yürüyen ecel!

Bize göre “Kader diye bir şey yoktur!” diyen adamlar çok büyük yanılgı içindedirler. Zira bize göre kadersiz hiç bir şey olmadığı gibi, dalından bir yaprak bile yere düşmez ve dahi bütün kuşlar kendi kaderleriyle uçarlar. Her birimiz çırpınır, didinir, konar, göçer ve kendi kaderlerimizi yaşarız. İnsan, iradesini güzeli bulmak için seferber ederse iyilik ve hayırlara, kötülüğe sevk ederse gam ve acıya kavuşur. Kim neyi ararsa onu bulur, kim neyi talep ederse ona kavuşur. “Men câle nâle”,  “Men talebe celebe…”

Bir cevap yazın